História plemena
(v skratke)
História plemena barzoj sa začala písať v 15. storočí v Rusku. Predkovia barzoja pochádzajú zo Stredného východu, odkiaľ boli do Ruska privezené stepné chrty, ktoré sa v Rusku krížili s dlhosrstými pastierskymi psami. Chrt tak získal krásnu dlhú srsť a otužilosť voči tamojšej klíme. Barzoj je starým tradičným plemenom ruskej šľachty a na cárskom dvore bolo údajne chovaných až 100 jedincov vo svorke vyrážajúcej na lov zajacov, líšok, jeleňov, ale i vlkov. Barzoje ovládali skúsení lovci, ktorí sedeli na koňoch a psy mali na dlhých vodítkach, na ktorých byli vždy tri barzoje (dva psy a jedna fena). Jazdci na koňoch sa priblížili k lesu, kde boli vlci a pustili duriče. Tieto psy vyhnali vlkov na voľnú širokú pláň a jazdec na koni pustil barzoje. Dvaja z nich vlka dobehli, zvalili na zem a pevne stisli za ušami. Tretí barzoj držal vlka pod krkom až kým neprišiel lovec a vlka nezviazal.


U šľachty boli barzoje veľmi vysoko cenené. Nepredávali sa – iný šľachtic mohol barzoja dostať iba darom. Preto sa šľachta predbiehala v organizovaní lovov, aby tam mohla predviesť svoje psy.
Koncom 19. storočia založil veľkovojvoda Nikolaj Nikolajevič chovateľskú stanicu barzojov, pričom kládol dôraz na vzhľad a ich lovecké schopnosti a snažil sa barzoja ustáliť v type. V roku 1906 sa narodil úžasný vrh barzojov, ktorý sa stal základom chovu typu Pershino. Tieto psy sa neskôr rozšírili v Evrope aj v Amerike.
Tvrdú ranu uštedril ruským chrtom boľševický prevrat, počas neho i po ňom boli zástupcovia tohto plemena nemilosrdne vybíjaní a hrozilo, že zmizne úplne. Barzoja sa podarilo zachrániť predovšetkým vďaka tomu, že keď začala šľachta opúšťať Rusko, niektoré psy si brala so sebou. Práve vďaka emigrácii začali neskôr vznikať chovy aj inde, napríklad v Anglicku či Francúzsku.
Vojny v prvej polovici 20. storočia spôsobili útlm v chove barzojov a ich rozkvet sa zastavil. Predovšetkým preto, že barzoj neodmysliteľne patril k šľachte, ktorá bola zosadená zo svojej vedúcej pozície. Plemeno pretrvalo len vďaka tomu, že v tej dobe už bolo rozšírené aj za hranicami Ruska. V súčasnosti sa toto plemeno teší veľkej obľube takmer po celom svete.
