Home O nás
by veyafeya

O nás

Sme manželia Ivan a Lucia a vznik chovateľskej stanice Veya Feya je výsledkom nášho spoločného nadšenia, odhodlania, lásky ku psom, obdivu k plemenu, radosti z vystavovania a túžby po vlastnom kvalitnom odchove.  

 Milujeme chrty a špeciálne barzoje – ich výzor, ušľachtilosť, charakter, inteligenciu, históriu. Plemeno kooikerhondje nás z nejakých zvláštnych dôvodov zaujalo a keďže na Slovensku je stále málo známe, bola to pre nás spočiatku skôr výzva. Postupne sme si ho však zamilovali a teraz sa snažíme ukázať jeho zaujímavú podstatu aj ostatným psím nadšencom.

 

K láske ku psom a chovateľstvu vedieme aj svoje deti, tešíme sa z ich záujmu o vystavovanie, žasneme nad ich trpezlivosťou pri starostlivosti o naše psíky, obdivujeme,  s akou láskou dokážu prijať každého nového člena našej psej svorky. Obaja pochádzame z rodín, v ktorých boli psy ich neoddeliteľnou súčasťou.

Ja som mal počas detstva a v mladosti blízko k viacerým plemenám psov. Nemecký boxer, škótsky teriér, nemecký trpasličí špic – to boli plemená, pri ktorých som sa veľa naučil o kynológii. Keď sa však môj starší brat začal naplno venovať chovu a odchovu anglických a ruských chrtov a ja som mal možnosť lepšie spoznať barzoje  –  vedel som, že toto je to pravé plemeno, ktorému určite zostanem verný. Páčilo sa mi na nich všetko – od ich aristokratického vzhľadu až po ich noblesné správanie. Neskôr pracovné povinnosti ani jednému z nás nedovolili pokračovať v chovateľstve a tak museli ísť psy načas bokom. Nová príležitosť prišla až s mojou manželkou Luciou, ktorú moje nadšenie pre barzoje tiež nenechalo chladnou. Stala sa mojím partnerom aj v tejto oblasti a môj „chrtí“ sen premenila na konkrétne úspechy vo výstavných kruhoch a na prvé spoločné vrhy našich barzojích dievčat.

Lucia strávila detstvo a mladosť v prostredí športovej kynológie, možno aj preto neodolala možnosti pridať do našej psej svorky plemeno, ktoré vyniká svojou poslušnosťou a nadaním pre rôzne psie športy – kooikerhondje. Ako majitelia prvého uchovneného psa a fenky na Slovensku sme si prešli postupným spoznávaním sa s týmto plemenom „v priamom prenose“. Čo nám nestihli poradiť chovatelia zo zahraničia alebo nás na to upozorniť ambasádori plemena z jeho domovskej krajiny Holandska, na to sme museli prísť postupne sami. Teraz sa snažíme my podeliť o získané vedomosti a svoje vlastné skúsenosti. Tak s majiteľmi šteniatok z nášho prvého kooikerhondje vrhu na Slovensku ako aj s prípadnými záujemcami a budúcimi majiteľmi týchto bystrých a oddaných psíkov.

Naše psy sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života, podriaďujeme im každodenný chod domácnosti, prispôsobujeme im náš program cez víkendy, prázdniny a dovolenky, majú svoj stĺpček v kalendári, miesto na jedlo v chladničke. Naše návštevy musia strpieť ich občasné štekanie alebo zavýjanie, nejaký ten chlp na podlahe, žiarlivostné prejavy, keď sa dožadujú pozornosti. V čase kŕmenia si odskočíme aj z tej najlepšej zábavy, v kufri auta namiesto nákupov vozíme textilné a plastové klietky, nepoznáme, čo je to ostať cez víkend dlhšie v posteli. V zdraví i chorobe, keď je vonku horúco i mrzne, fúka či prší – vždy sme tu pre nich. A oni pre nás. Odvďačujú sa nám spôsobom, ktorý sa dá len ťažko opísať slovami. Je to oddaný pohľad, veselé šantenie, vtipné pózy, keď oddychujú, ňufák strčený vo vrecku, keď hľadajú niečo pod zub, hlava na kolenách v momente, keď si chcete oddýchnuť… Ale aj krásne predvedenie vo výstavnom kruhu, police plné trofejí a ocenení, neuveriteľná rýchlosť na coursingovej dráhe, nevyčerpateľná energia na prekážkach v agility.

Názov chovateľskej stanice Veya Feya sme vybrali podľa mena našej prvej spoločnej barzojky a v preklade to znamená víla. A naozaj je naša Veya Feya nádherné éterické stvorenie, ktoré nám prinieslo veľa radosti, úžasných výstavných úspechov a krásnych potomkov.  Rovnako aj my by sme chceli na jej počesť vniesť do sveta kynológie radosť z chovateľstva, dôstojné reprezentovanie obidvoch plemien vo výstavných kruhoch, zdravých a životaschopných potomkov, ktorí budú napĺňať očakávania svojich nových majiteľov. Chceme byť pre obidve plemená prínosom v rámci zachovania štandardu plemena a jeho zveľadenia. Chceme dať záujemcom o šteniatka dôvod, aby pri výbere šteniatka uprednostnili vždy radšej registrovanú a overenú chovateľskú stanicu.  Ak to bude tá naša, o to viac budeme šťastní a vďační.                                                            

   Ivan a Lucia Šaro